Українська мова 8 клас
Мова – найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу
(конспект уроку з української мови у 8 класі)
Учитель української
мови та літератури
Ярощук Г.Б.
Українська мова 8 клас
Тема. Вступ. Мова – найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу
Мета: пояснити учням роль і значення мови у формуванні духовності народу, сутності особистості; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати патріотизм, почуття національної гідності, любов до рідної мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, вислови про мову визначних людей.
Хід уроку
"Найбільше і найдорожче добро кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, у в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування."
Панас Мирний
I. Організація учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Проблемне питання до учнів.
(Використовується інтерактивний метод "Мікрофон")
Дати відповідь на питання: "Що значить мова для кожної людини, що вона дає кожному з нас?"
III. Мотивація навчального процесу ( оголошення теми, мети й завдання уроку).
IV. Розвиток пошукової пізнавальної активності.
1. Слово вчителя.
Я хочу розпочати нашу розмову словами визначного українського письменника Панаса Мирного: "Найбільше і найдорожче добро кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування."
- Як ви розумієте цей вислів митця?
- Чому мова – це скарбниця, і що треба зробити, щоб вона постійно поповнювалася?
2. Тренувальний диктант.
«Батьківщина – це твоє рідне слово. Знай, бережи, збагачуй велике духовне надбання свого народу – рідну українську мову. Це – мова великого народу, великої культури. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського. Українська мова живе в прекрасних піснях твого народу».
(В.О.Сухомлинський)
- Поясніть правопис слів надбання, невмирущі, прекрасних.
- Поясніть вживання розділових знаків у реченнях.
3. Ці слова належать великому педагогу В.О.Сухомлинському (учитель прикріплює портрет на дошці). Що ви знаєте про Великого педагога? (Розповіді учнів про В.О.Сухомлинського).
4. Робота з текстом.
Перед вами слова видатного педагога, нашого земляка – Василя Олександровича Сухомлинського.
Прочитайте виразно текст, доберіть до нього заголовок. Виберіть вислови, які найглибше розкривають суть, значення слова, прокоментуйте їх. Виконайте синтаксичний розбір останнього речення.
"Слово - найтонше доторкання до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом. Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне - приносить біду. Словом можна вбити і оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу і безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльозу, породити віру в людину і заронити недовіру, надихнути на працю і скувати сили душі." (В.О.Сухомлинський)
5. Робота в групах. Гра "Хто більше?"
Клас ділиться на дві групи. Учні протягом 5 хвилин записують відомі їм прислів'я, приказки, афоризми про мову. Аркуші вивішують на дошку, записи зачитуються. Перемагає та група, котра згадала і записала більше висловів про мову, у яких лаконічно узагальнюються народні погляди на культуру мовлення, значення слова в житті людини.
6. Творче конструювання (робота в парах).
Продовжити вислови
1) Доля нашої мови, як і всієї України, залежить ... .
2) Сила української мови полягає в ... .
3) Українська мова - це мова ... .
4) Мова берегла й береже ... .
5) Запорука піднесення нашого слова - це ... .
7. Яка роль мови в житті кожної людини? В житті суспільства? Що, на вашу думку, входить до мовної скарбниці українського народу?
V. Підсумкова бесіда.
1. Інтерактивна вправа.
Учні на маленьких аркушах паперу коротко записують, чим для кожного з них є мова, прикріплюють аркуші на дошці, зачитують свої записи.
2. Слово вчителя.
Подивіться, діти, усі ваші висловлювання різні, але думка в них одна: "Мова - це один із найважливіших засіб спілкування. Найкоштовніший скарбів нашого народу, який треба оберігати і примножувати."
Домашнє завдання (на вибір). 1. Вивчити 4-5 висловів про мову або дібрати й записати 2-3 вислови видатних людей. 2. Підготувати усний твір-роздум у художньому стилі на тему "Мова – найважливіший засіб спілкування".