с. Петрокорбівка. Петрокорбівська філія КЗ «Верблюзький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ – ЦПО»

 





Гурткова робота

 

 

Людина була і завжди залишається                                                                                                сином природи… Тут, в природі, вічне

 джерело дитячого розуму».

В. Сухомлинський

                                                    

 

 

 

 

 

 

Екологічний гурток «Людина і довкілля»

Тема заняття:

 

Екскурсія:  Дослідження

на екологічній стежині «Лебедина балка»

 

( За   шкільною екологічною стежкою «Лебедина Балка»,  закладеною

 Сулимою Софією, ученицею Петрокорбівського НВК . 

( Час заняття - 2 години.)

                                         Керівник гуртка Баланенко А.Г.

 

 

 

 

 

 

 

Мета заняття: формування свідомої екологічної мотивації, навичок і моделей поведінки, безпечної для довкілля і здоров'я, спрямованої на реалізацію принципів стійкого розвиткуекологічної свідомості . Ознайомити  вихованців гуртка з довкіллям рідного краю, різноманіттям живих організмів.   Навчити  спостерігати   за  живими організмами, їх взаємозв’язками,  зв’язками з  неживою природою, антропогенним  впливом, бачити в природі гармонійно пов’язану єдність; визначати екологічний стан окремих компонентів природи й довкілля. Виховувати любов, повагу та бережливе ставлення до довкілля 

( За В.М . Сухомлинським)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема заняття:  Екскурсія.  Дослідження  На екологічній стежині

«Лебедина балка»

                                                                                                                Людина була і завжди залишається

                                                                                                 сином природи… Тут, в природі, вічне

                                                                                джерело дитячого розуму».

В. Сухомлинський

 

Мета заняття: формування свідомої екологічної мотивації, навичок і моделей поведінки, безпечної для довкілля і здоров'я, спрямованої на реалізацію принципів стійкого розвиткуекологічної свідомості . Ознайомити  вихованців гуртка з довкіллям рідного краю, різноманіттям живих організмів.   Навчити  спостерігати   за  живими організмами, їх взаємозв’язками,  зв’язками з  неживою природою, антропогенним  впливом, бачити в природі гармонійно пов’язану єдність; визначати екологічний стан окремих компонентів природи й довкілля.   
        Виховувати любов, повагу та бережливе ставлення до довкілля  ( За В.М . Сухомлинським)  

Завдання:

1.     Пройти екскурсійним маршрутом та самостійно знайомитись з обۥєктами, природи спостерігати природні  явища, процеси,  сприймати природу, як єдине ціле, а не  окремі організми.

2.     Спостерігати будову живих організмів, різноманітність їх органів,  їх видозміни, процеси   життєдіяльності, взаємозвۥязки з навколишнім середовищем.

3.     Записати дані спостережень,  фотоматеріали, з метою виготовлення альбому рослин нашого краю для використання на уроках природознавства та виховних годинах.

4.     Зібрати  та опрацювати матеріали екскурсії, для  науково-дослідницьких робіт, матеріали для гербарію рослин.

5.     Зробити висновки про екологічний стан довкілля.

6.      Викликати в учнів інтерес до процесів відтворення довкілля, необхідність  піклуватись та оберігати його від негативного впливу людини.

7.     Внести пропозиції щодо покращення екологічного стану досліджуваного природного комплексу – заказника «Лебедина Балка»

Обладнання: зошити, ручки, фотоапарат, лінійки, пакети для збору листя, мірна рулетка, лупи, пінцет,   «Червона книга»,  робота  «Шкільна екологічна стежка «Лебедина Балка», закладена  Сулимою Софією.

Хід заняття

 І. Організаційний етап.

Перевірка готовності до екскурсії: взяти необхідне обладнання,   аптечку, питну воду, легку ковдру для сидіння на траві.

ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.

       Сьогодні у нас екскурсія у природу. Давайте послухаємо вірш   В. Бичка

“Ти думаєш, деревам не болить?”.

Ти думаєш деревам не болить,

Ти думаєш, в дерев немає серця?

Та чую я – з коренів до верховіть –

Мій любий клен так жалібно трясеться…

Ну заспокойсь! Ти рану вже промив,

Ще пройде дощ, і стане тобі краще!

…Ішов хлопчина тут і гілку одломив,

Таке ледащо, сам не знає нащо…

 Тож давайте разом   складемо правила поведінки у природі під час екскурсій.

Правила поведінки під час екскурсії

(Складені  вихованцями гуртка «Юні друзі природи»).

Увага!

1.     Спостереження проводити тихо, не створюючи  шуму.

2.     Підходити близько до мурашників забороняється.

3.     Не ламати гілля дерев.

4.     Не полохати пташок – вони висиджують пташенят.

5.     Не лізти до пташиних гнізд – пташки можуть їх покинути.

6.     Не витоптувати траву. Це також живий організм, який ви ламаєте.

7.     Ступайте обережно! У траві можуть бути пташині гнізда.

8.     Не залишати після себе сміття у природі.

 Працювати ми   будемо за екологічною стежкою «Лебедина балка», складеною Сулимою Софією. Я вас ознайомлю з маршрутом за яким ми будемо іти. (Показати дітям маршрут, визначений у роботі).

 Як і кожен урок, екскурсія   має тему і мету. (Знайомлю вихованців з темою, метою, завданням екскурсії і зупинками по маршруту.) Всі рослини, які вказані на зупинках,  розвиваються, цвітуть у різний час. Софія закладала цю стежку не один рік і у різні пори року вела дослідження. Сьогодні ми можемо їх не зустріти.   Але     вони є у роботі.

 Зупинки:           1. Полуднева криниця

                           2.Канюки

                           3.Олексіївський став

                           4. Родовище кварцу

                           5. Лебедина балка

                           6. Перший став у „Лебединій”

·        підсніжники

·        мати-мачуха

·        чистяк весняний

·        кульбаба

                           7. Скелі

                            8. Сон. Горицвіт

                            9. Ковиловий пагорб

·        проліска дволиста

·        глід

·        фіалка запашна

·        залізняк гостро вершковий

·        суниці

·        гадюча цибулька занедбана

·        цибуля Вальдштейна

·        крокуси

·        звіробій

·        царський скіпетр

·        чистотіл

                              10. Лебединий став

Розподіляю дітей на групи та роздаю завдання, які потрібно виконати під час екскурсії. Пояснюю, яку роботу потрібно виконати.

І група.  Верхів’я  та схили Лебединої балки.

·        Назвіть досліджувану екосистему. Опишіть трофічну структуру екосистеми. Складіть ланцюг живлення. Поясніть для даної екосистеми поняття ярусність.

·        Складіть список    дерев, яких найбільше в місці проведення екскурсії .

·        При допомозі учителя за визначником рослин визначте    видовий склад екосистеми та опишіть  дерева  (не менше п’яти, для кожного члена групи різні).

·        Опишіть умови їхнього зростання.

·        Від чого залежить стійкість даної екосистеми?

·         Сфотографуйте  їх та зробіть висновки про стан екосистеми.

·        Зберіть зразки листків (краще стебельця з вибраних вами дерева) і

·        виготовте гербарій   з різною формою листка та  листкової

·        пластини, розташуванням їх на стеблі.

·        Групою підготуйте одну презентацію про кожну досліджену вами рослину.

ІІ група. Біля ставу.

·        Назвіть досліджувану екосистему. Опишіть трофічну структуру екосистеми. Складіть ланцюг живлення. Поясніть для даної екосистеми поняття ярусність.

·        Складіть список    трав’янистих рослин, яких найбільше в місці проведення екскурсії .

·        При допомозі учителя за визначником рослин визначте  їх  видовий склад  та опишіть    (не менше п’яти, для кожного члена групи різні).

·        Опишіть умови їхнього зростання.

·        Від чого залежить стійкість даної екосистеми?

·         Зафотографуйте  їх та зробіть висновки про стан екосистеми.

·        Зберіть рослини   і виготовте гербарій з коренем і пагоном рослини.

·        Групою підготуйте одну презентацію про кожну досліджену вами рослину.

ІІІ група.  Схили та пониззя балки.

·        Назвіть досліджувану екосистему. Опишіть трофічну структуру екосистеми. Складіть ланцюг живлення. Поясніть для даної екосистеми поняття ярусність.

·        Складіть список  кущів рослин, яких найбільше в місці проведення екскурсії

·        При допомозі учителя за визначником рослин визначте їх  видовий склад  та опишіть    (не менше п’яти, для кожного члена групи різні).

·        Зберіть зразки листків (краще стебельця з кожної рослини можливо і квіти)   і виготовте гербарій   з різною формою листка, листкової пластини та розташуванням їх на стеблі.

·        Замалюйте або зафотографуйте форми   кущів.

·        Підготуйте презентацію про кожну досліджену вами рослину.

IV група. Скелі.

·        Назвіть досліджувану екосистему. Опишіть трофічну структуру екосистеми. Складіть ланцюг живлення. Поясніть для даної екосистеми поняття ярусність.

·        Складіть список    рослин, яких найбільше в місці проведення екскурсії .

·        При допомозі учителя за визначником рослин визначте    видовий склад екосистеми та опишіть    (не менше п’яти, для кожного члена групи різні).

·        Опишіть умови їхнього зростання. Чи є тут рослини індикатори?

·        Від чого залежить стійкість даної екосистеми?

·         Зафотографуйте та зробіть висновки про стан екосистеми.

·        Зберіть зразки листків вибраних вами  дерев, рослин   і виготовте гербарій.   

·        Групою підготуйте одну презентацію про кожну досліджену вами рослину.

      Кожній групі роздаю інструкцію по виготовленню гербарію. Додаток І.

         ІІІ. Проведення екскурсії.

 Рушаємо до першої зупинки.

Гуцул Юра запрошує нас віршом у подорож стежками. 

Літні стежки
Вранці справжню таємницю 
Нам відкрила Оля: 
— Всі стежки, як придивитись, 
Мають власний колір!

До садка біжить зелена, 
Біла — до хмаринки. 
А до річки в'ється стрічка 
Синьої стежинки!

До суничок шлях червоний, 
Золотий — до сонечка... 
Прокидайтесь швидше, соні, 
Відчиніть віконечка!

Кольоровими стежками 
Вирушаймо разом з нами!
Ю. Ференцева

Пропоную конкурс: «Найспостережливий». Поки ми дійдемо до четвертої зупинки, запишіть у свої записники, що ви бачили незвичайного з обۥєктів живої і неживої природи.  

(Йдемо і ведемо бесіду).

Ми сьогодні йдемо з вами на гостини до Природи. Вам здається, що ви все знаєте. Чи ви не бачили дуба, груші, чи трави? Бачили. Але побачити дику грушу, з її густою пишною кроною, з темно зеленим, аж вороним листям, в обрамлені верб, коли  тінь під нею, аж темна від прохолоди...  Чи помічали ви, що під густою кроною інших дерев трави може і не бути, а під грушою завжди є. Ось така вона, груша, любить поспілкуватися з подорожнім, який обов’язково захоче сховатися під нею від пекучого сонця, і дати притулок численному птаству, яке там почувається, як у рідної мами.

Сьогодні ми побачимо з вами, що таке трава. Там, як у людей: ті що зверху ти   бачиш, а розгорнеш траву, а там на тебе голубі очі скромної малесенької квіточки, якої ти вже не зможеш забути. Хто вона ця загадкова красуня?

Ми почуємо гомін птахів, як шелестить тихенько липа, запрошуючи на гостини до себе. Ми зустрінемо незчисленну кількість комах, жуків, павуків, які кудись біжать, спішать, і не запитуйте ні про що – ніколи їм.   

Тому ви все побачене, почуте, що вам цікаве занотуйте, по можливості сфотографуйте. Все це може знадобитися  вам на наших заняттях  краще пізнати природу та для написання ваших дослідницьких робіт.

Послухайте   вірш М.Вінграновського, який знає і любить Таня Ковтун. 

Літній ранок.
Джмелі спросоння — буц лобами, 
Попадали, ревуть в траві. 
І задзвонили над джмелями 
Дзвінки-дзвіночки лісові.

Повільне сонце на тумані 
До проса виплило з води, 
Де на пташинім щебетанні 
Послався малиновий дим.

Лиш сонях спав, хоча й не мусив... 
І ось за те, аби він знав, 
Важкий ячмінь медовим вусом 
Бджолу за лапку лоскотав.

У картузах із парусини
Комбайн комбайнові гукав:
— То що косить? Воно ж все синє —
Де льон, де небо, де ріка?
М. Вінграновський

Сьогодні шлях у нас далекий: після  четвертої зупинки ми автобусом поїдемо далі на наступні, скоротивши довгу дорогу до «Лебединої Балки».

Ну ось, ми на першій зупинці. 

Діти побачили криничку,  а далі луг з очеретом і осокою. Оголошую зупинку.

Полуднева криниця. Розповідаю її історію, яку описала у своїй роботі Софія Сулима. Про її цілющу воду. Діти висловлюють свої враження, а потім знайомимося з побаченим та відчутим автором екологічної стежки – Софією Сулимою.  Спостерігаємо за екосистемою луків, називаємо живі організми, трофічні звۥязки між ними. Бачимо лелеку, що пролітав над нами, чаплю в очереті, лисок. Діти занотовують у записники.

І слухаємо вірш, який нам читає Стас Корягін

Зайшло на літо. Cяють роси,
Духмяно піняться бузки.
Іще далеко до покосів,
І жито квітне залюбки.

Зелений коник поміж стебел
На скрипці стиха награє.
І попід саме синє небо,
Нагрітий сонцем, день встає.  Оксана Кротюк

 Ідемо за зупинками, відповідно маршруту.  Розповідаю про основні закономірності функціонування природніх екосистем, їх класифікацію.

Ак туалізую знання старшокласників про екосистему, що складається з автотрофів і гетеротрофів, що кожна екосистема має свій видовий склад, чисельність, біомасу живих організмів. Ведемо розмову про популяції організмів , які входять до  екосистем,   спостерігаємо, як вони повۥязані між собою тісними звۥязками, які забезпечують їх існування. Коли організми одного з видів – обۥєкт живлення для інших. Так по ланках  трофічного ланцюга передається енергія.  Разом зі старшими розкриваємо для менших вихованців, як в екосистемі створюється біогенний колообіг речовин. Ведемо спостереження за  екологічним станом  довкілля.

Кожну зупинку після того, як її охарактеризують діти, ми звіряємо з описом у шкільній екологічній стежині.  

І ось ми, нарешті у заказнику «Лебедина Балка».  Спонукаю дітей ділитися спостереженнями, розповідаючи народну мудрість:  коли  ми обміняємося один з одним  яблуками, то в нас буде лише по одному яблуку, а якщо думками? Пауза.  І діти кричать: «Багато!».   Ось так вони відкрито, щиро, обмінюються думками, а це активізує їх мислення, спостереження, світосприйняття. Якщо хтось не звернув увагу на якусь подію, то про це  розповість інший.   Тоді ставлення до довкілля у дітей із різними формами логіки, мислення, разом з учителем формується об’єктивно.

               Так, йдучи по екологічній стежині, ми обговорюємо зупинки. Кожен вихованець обирає собі нові об’єкти природи, пізніше зробить до нього відбірку матеріалу та опише їх. Діти занотовують те побачене, що їх зацікавило. Звіряємо рослини Лебединої з рослинами Червоної книги. Знаходимо там і сон, і горицвіт гадючу цибульку занедбану.

              Десята зупинка і ми робимо відпочинок.     Валерія Дацька запропонувала послухати поезію Ліни Костенко.

Ліна Костенко
Місяць уповні
( Вірші про ніч ) 

Вибіг місяць з-за діброви, 
погубив на вітрі брови, 
заховав за спину руки, 
ходить лисий, без перуки. 
Смуток зорям невимовний: 
ой, який тепер він повний! 
А як був молодиком, 
був худесеньким серпком.
 

Саша Музинчук:

Ліна Костенко
Польові дзвіночки
( Вірші про бджолу )
Піднімає джміль фіранку. 
Каже: - Доброго вам ранку!
Як вам, бджілко, почувалось? 
Чи дощу не почувалось?
Виглядає бджілка з хатки: 
- У дзвіночку добре спатки. 
Цей дзвіночок - як намет. 
Тільки дощ - як кулемет.
 

Ангеліна Терехова читає свій улюблений вірш.

Тепле літо йде лужком,
Постьобує батіжком.
По травичці побрело,
Сніп ромашок принесло.  М. Пономаренко

Робимо перерву на обід. Нагадуємо про поводження у природі (Не смітити, не палити…). І продовжуємо спілкування про природу.

Хто знає приказки, прислів’я про природу?

Діти  змагаються, яка група  знає більше. Прозвучали

       Прислів'я, приказки та народні прикмети про літо
Літо зиму годує.
Прийде літо - все розмаїто, прийде зима - нічого нема.
Бджоли раді цвіту - люди літу.
Горобці в пилюці купаються - на дощ.
Літом і баба сердита на піч.
Після Олени (3 червня) царствуй зелений (тобто буйнотрав'я).
Прийшли Зелені святки - не ховайся в кутки.
Хто влітку спеки боїться,той зимою не має чим грітися.
Буде той голодний, хто жнивами холодочку шукає.
Хто в літі буде співати, той узимі буде танцювати.
Прийшов липень до хати - нема коли спочивати.
Не насушиш насіння - сушитимеш голову.
Влітку один тиждень рік годує.
Дощ іде не там, де ждуть, а там, де жнуть, не там, де просять, а там, де косять.
Якщо півень влітку заспіва  до 9 години вечора - на дощ.
Павук щосили плете павутиння - на суху погоду.
Туман вранці стелиться по воді - день будет сонячний.
Від дощу на воді бульбашки - на тривалу негоду.
Пізнє цвітіння горобини - на пізню осінь.
Летить літо, як на крилах.
 До сепрня рослина зріє, а після нього в'яне.
Якщо у серпні у дурні пошився, значить, мудрості на навчився.
У першій половині серпня погода стала - будет зима довготривала.
 

А потім переходимо до загадок

1. Весною зеленіла,
    Влітку загоріла,
    Восени наділа
    Червоні корали. 
Відповідь на загадку: Горобина
2. У вінку зеленолистім,
    У червоному намисті
    Видивляється у воду
    На свою хорошу вроду. 
Відповідь на загадку: Калина 
3. Сімсот соколят на одній подушці сплять. 
Відповідь на загадку: Насіння соняшника
4. Одну кинув — цілу жменю зібрав.
5. Одгадай загадочку: кинув її в грядочку, нехай моя загадка лежить до весни.
Відповідь на загадки 4-5: Зерно пшениці.
6. Стоїть дуб, повен круп, шапочкою прикритий, цвяшком прибитий.
7. Стоїть при дорозі на одній нозі, голова мала, а в ній —тьма.
Відповідь на загадки 6-7: Мак
8. Золоте решето, а в ньому чорних хатинок повно.
9. Стоїть палиця, а на палиці — хатинка, а в тій хатинці повно людей.
Відповідь на загадки 8-9: Со­няшник
 10. Червона, солодка, пахуча, росте низько, до землі близько.
Відповідь на загадку: Суниця.

11. Низький та колючий, солодкий та запашний.

 Ягоду зірвеш —усю руку обдереш.
Відповідь на загадку: Аґрус.
12. Зелений звір на дерево тіка,

від людей свої шишки хова.
Відповідь на загадку: Хміль
13. Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє.
14. На літо одягається, а на зиму одежі цурається.
Відповідь на загадки 13-14: Дерево
15. Ніхто їх не лякає, а вони все трем­тять.
Відповідь на загадку: Осикове листя.
16. На дереві гойдається, жупан колю­чий має.

 На літо одягається, а восе­ни скидає.
Відповідь на загадку: Каштан.
17. Стоїть над водою з розплетеною косою.
Відповідь на загадку: Верба. 
18. Восени не в'яне, а взимку не вми­рає.
Відповідь на загадку: Ялинка.
 19. У жнива гіркі, а в мороз солодкі. Що це за ягідки?
Відповідь на загадку: Горобина.
20. Зубів не має, а кусає.
21.  Стоїть-колихається, як торкнешся, то покусається.
22.  Стоїть зелене, торкнешся — ошпа­ришся, а свиня з'їсть — не вдавить­ся.
Відповідь на загадки 20-22: Кропива.
23.  У зеленім кожушку, 
      В костяній сорочечці 
      Я росту собі в ліску, 
      Всім зірвати хочеться.
24.  У дерев'яних грудях біле сердечко.
25.  Росло-виросло, із кущів вилізло, по руках качалося, а в зубах зосталося.
26.  Сам маленький, а кожух дерев'яний.
Відповідь на загадки 23-26: Ліщиновий горіх.
27.  Стоїть дід над водою, хитає сивою бородою.
Відповідь на загадку: Очерет.
 28.  Який корінь, який цвіт любить кожний в світі кіт?
 Відповідь на загадку: Корінь валеріани. 
29.  Стоять красуні на воді, вінки на них білі й золоті.
Відповідь на загадку: Лілеї водяні.
 30.  Чашечка медку закопана в льодку до нового годку.
Відповідь на загадку: Посіяне зерно.
31.  На полі я був синенький, 
      Край води я був біленький, 
      Опинився в човнику швиденькім, 
      Потім під ножиком гостреньким.
Відповідь на загадку: Льон
32.  У маленькому горщечку смачна каша.
33.  Кругленьке ремесло, кругом обросло, по краях гладеньке, всередині солоденьке.
34.  Ріс, виріс, постарівся — дітям ся полюбив.
Відповідь на загадки 32-34: Горіх.
35.  Заблудилась у верболозі, дні і ночі ронить сльози.
Відповідь на загадку: Плакуча верба.
На городі молода пишні коси розпліта, у зелені хустинки золоті хова зернинки. (Кукурудза) 
Сімсот поросят на кілочку висять. (Квасоля)

Без рук, без ніг, без черева - залізе на дерево. (Хміль)


І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс — улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)

 

В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав! (Гриби)

 

Зелені їжачки
Почіплялись за гілки.
Хто зірветься з деревини,
Той колючу шубу скине. (Каштан)

 

Пахне грядка невеличка – 
Швидко виросли сестрички, - 
Чепурушки круглолиці
Заховались у травиці.
Чорні крапочки на личках…
Здогадалися? …         Сунички 
Діти самі починають грати «у здогадки». Кожна група імітує рухи, звуки тварин. Інші вгадують, хто це був.

І знову про стосунки людини і природи

Січкар Максим

Шипшина важко віддає плоди.
Вона людей хапає за рукава.
Вона кричить: — Людино, підожди!
О, підожди, людино, будь ласкава,
не всі, не всі, хоч ягідку облиш!
Одна пташина так мене просила!
Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш.
І просто осінь щоб була красива.       Ліна Костенко

ІV. Підсумки екскурсії. На мої запитання про екскурсію, чи сподобалось, чи справилися з завданнями, чи дають позитивні результати створення заказників,чи відкрили для себе щось нове сьогодні, чи можна відновити екосистеми, як вберегти їх від впливу людини?

Діти відповіли ствердно, що екскурсія їм дуже сподобалася. Багато їм допомогла робота Софії Сулими «Шкільна екологічна стежина «Лебедина Балка». ЇЇ зупинки наголошували і підказували важливі деталі роботи на стежині. З любовۥю описані місця зупинки, самі рослини, їх роль у житті людини.Скільки вони приносять людям користі! Діти  зрозуміли значення природи у їх житті. Вони запропонували завершити роботу Соні, додавши   більше досліджень, наукового матеріалу.                                                                                                         
            Порівнюючи Прозорову балку і Лебедину, вони спостерігають разючу відмінність між ними. У Прозоровій балці багато побутового сміття, приорані до полів верхівۥя. А заказник повен різноманітного птахства, тварин. Тут спокійно. Велика кількість різнотравۥя, струмочок, що тихесенько пливе у пониззі. Жаль, що не бачили лебедів на ставку. Але діти знають, що дуже малесеньких лебедят батьки ще «в люди» не виводять, а значно пізніше. І горе тим гусям, качкам, що наблизяться до їх сімейства.

          Діти  зрозуміли, як відновити екосистеми – дати їм можливість жити без втручання людини. За 4 - 5 років екосистеми відновляться. А   вберегти їх від людського впливу можна. Створювати заказники, заповідники, памۥятні місця, щоб туди крім диких тварин ніхто не мав доступу, крім людей, які приходять на екскурсію. Заказник «Лебедина Балка» дуже гарний, тут велике різномаїття живих організмів, є за чим спостерігати, вивчати, досліджувати. Вихованці  зібрали багатий матеріал для майбутніх науково-дослідницьких робіт.

Всі учасники екскурсії оцінили найактивніших, найуважніших учнів. Підсумували  проведені конкурси, змагання, визначили переможців.

V. Домашнє завдання. Опрацювати зібраний матеріал. Виготовляти гербарій зібраних рослин. На наступному уроці ми працюватимемо з матеріалами, зібраними під час екскурсії. Почнемо робити презентації.

         Повідомляю, що через чотири заняття у нас відбудеться науково-практична конференція по захисту дослідницьких робіт.Отже, на слідуюче заняття необхідно принести  дослідницькі роботи, переглянемо їх оформлення і підготуємо до захисту. Можливо комусь потрібна консультація. Всі інші будуть готуватися до свята «Червоної книги». Дякую всім дітям за роботу під час екскурсії. Високо оцінюю їх знання і прагнення допомогти Природі жити.