с. Петрокорбівка. Петрокорбівська філія КЗ «Верблюзький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ – ЦПО»

 





Українська мова 8 клас

 

 

 

 

 

 

Мова – найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу

(конспект уроку з української мови у 8 класі)

 

Учитель української

мови та літератури

                                                                                          Ярощук Г.Б.            

 

Українська мова  8  клас

 

Тема. Вступ. Мова – найважливіший засіб пізнання, спілкування і впливу

Мета: пояснити учням роль і значення  мови у формуванні духовності народу, сутності особистості; розвивати мислення, пам'ять, увагу; виховувати патріотизм, почуття національної гідності, любов до рідної мови.

Тип  уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, вислови про мову визначних людей.

Хід уроку

"Найбільше і найдорожче добро кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, у в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід,  почування."

                  Панас Мирний

I.   Організація учнів до уроку.

II.  Актуалізація опорних знань учнів.

1.  Проблемне питання до учнів.

(Використовується інтерактивний метод "Мікрофон")

Дати відповідь на питання: "Що значить мова для кожної людини, що вона дає кожному з нас?"

III.   Мотивація навчального процесу ( оголошення теми, мети й завдання уроку).

IV.    Розвиток  пошукової  пізнавальної  активності.

1.     Слово вчителя.

Я хочу розпочати нашу розмову словами визначного українського письменника Панаса Мирного: "Найбільше і найдорожче добро кожного народу - це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування."

-         Як ви розумієте цей вислів митця?

-         Чому мова – це  скарбниця, і що треба зробити, щоб вона постійно поповнювалася?

 

2.     Тренувальний диктант.

 «Батьківщина – це твоє рідне слово. Знай, бережи, збагачуй велике духовне надбання свого народу – рідну українську мову. Це – мова великого народу, великої культури. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського. Українська мова живе в прекрасних піснях твого народу».

                                                                                        (В.О.Сухомлинський)

-     Поясніть правопис слів надбання, невмирущі, прекрасних.

-     Поясніть вживання розділових знаків у реченнях.

3.     Ці слова належать великому педагогу В.О.Сухомлинському (учитель прикріплює портрет на дошці). Що ви знаєте про Великого педагога? (Розповіді учнів про В.О.Сухомлинського).

4.     Робота з текстом.

Перед вами слова видатного педагога, нашого земляка – Василя  Олександровича Сухомлинського.

Прочитайте виразно текст, доберіть до нього заголовок. Виберіть вислови,  які найглибше розкривають суть, значення слова, прокоментуйте їх. Виконайте синтаксичний розбір останнього речення.

"Слово - найтонше доторкання до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом. Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне - приносить біду. Словом можна вбити і оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу і безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльозу, породити віру в людину і заронити недовіру, надихнути на працю і скувати сили душі."                                            (В.О.Сухомлинський)

5.   Робота в групах. Гра "Хто більше?"

Клас ділиться на дві групи. Учні протягом 5 хвилин записують відомі їм прислів'я, приказки, афоризми про мову. Аркуші вивішують на дошку, записи зачитуються. Перемагає та група, котра згадала і записала більше висловів про мову, у яких лаконічно узагальнюються народні погляди на культуру мовлення, значення слова в житті людини.

6.     Творче конструювання (робота в парах).

Продовжити вислови

1) Доля нашої мови, як і всієї України, залежить ...  .

2) Сила української мови полягає в ...  .

3) Українська мова - це мова ...  .

4) Мова берегла й береже ...  .

5) Запорука піднесення нашого слова - це ... .

7. Яка роль мови в житті кожної людини? В житті суспільства? Що, на вашу думку, входить до мовної скарбниці українського народу?

V.    Підсумкова бесіда.

1. Інтерактивна вправа.

Учні на маленьких аркушах паперу коротко записують, чим для кожного з них є мова, прикріплюють аркуші на дошці, зачитують свої записи.

2.  Слово вчителя.

Подивіться, діти, усі ваші висловлювання різні, але думка в них одна: "Мова - це один із найважливіших засіб спілкування. Найкоштовніший скарбів нашого народу, який треба оберігати і примножувати."

Домашнє завдання (на вибір). 1. Вивчити 4-5 висловів про мову або дібрати й записати 2-3 вислови видатних людей. 2. Підготувати усний твір-роздум у художньому стилі на тему "Мова – найважливіший засіб спілкування".