с. Петрокорбівка. Петрокорбівська філія КЗ «Верблюзький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ – ЦПО»

 





Виховна година

Виховна година на тему:

«Я хочу сказати добре слово…»

(До 100-річчя В.О.Сухомлинського)

 

Вчитель початкових класів: Січкар М.А.

 

Тема: Я хочу сказати своє добре слово…

Мета: ознайомити учнів з життям та творчим шляхом В.О. Сухомлинського, виховувати інтерес до    його творчості. Вчити дітей бачити красу, що оточує нас, передавати словами побачене, сприяти розвитку мовлення учнів, формувати різностороннє уявлення про природу, заохочувати дітей до складання творів, виховувати любов до рідного краю, відчувати красу природи, бережливе ставлення до навколишнього середовища. Формувати у дітей почуття доброти до навколишніх людей, розуміння того, що людина – не просто частина природи, а найвище її створіння.

Обладнання: ілюстрації і тексти про життя і діяльність В.О. Сухомлинського, тексти оповідань і казок В.О. Сухомлинського, ілюстрації до його творів та малюнки учнів, музичні записи творів В.О. Сухомлинського.

Хід заняття

I. Організація класу

II. Мотивація навчальної діяльності

1.На фоні ніжної мелодії звучить оповідання В.О.Сухомлинського «Звичайна людина»

Бесіда:

-         Яка біда спіткала дідуся і онука?

-         Що зробив подорожній із байдужими очима?

-         Що зробив подорожній з добрими очима?

Завдання: Намалюй за допомогою сонечка настрій дідуся і свій

А) Коли дідусь зустрівся із доброю людиною

Б) Коли із байдужою

- Розкажи – чому?

2. Групове завдання: Прочитати вірш

1 група

Добрим бути просто чи непросто?

Не залежить доброта від зросту.

Як людей полюбиш – пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

 

2 група

 

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

Доброта з роками не старіє.

Доброта від холоду зігріє.

 

3 група

 

І якщо вона як сонце світить,

То радіють і дорослі, й діти.

 

III. Повідомлення теми і мети заняття

Вчитель: Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити, сміятись, частіше спілкуватись.

Ось такою доброю людиною був В.О Сухомлинський. Знаменитий педагог, учений, письменник. Він дуже любив дітей і написав для них багато оповідань та казок про ласкаве сонечко та м’яку травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві мамині руки і добру бабусю.

Він писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною і дуже хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб мали маму й тата, рідну домівку, нашу велику і прекрасну Батьківщину з її широкими лугами, густими лісами, безмежними ланами.

Сьогодні наш е заняття присвячуємо творчості великої людини –   В.О. Сухомлинського.

До цього уроку ми готувалися, прочитали багато оповідань, познайомилися з біографією. Учні підготували повідомлення про його творчість. Зараз ми їх послухаємо.

IV. Опрацювання теми уроку

1.     Ознайомлення з біографією В.О. Сухомлинського

1-й учень. Народився В.О. Сухомлинський 29 вересня 1918 року в селі Василівка Онуйріївського району, Кіровоградської області у незаможній родині. Батько працював тесляром і столяром у поміщиків. Мати  працювала в колгоспі. В їхній сім’ї , крім Василя було ще троє дітей – Іван, Сергій та Меланія. Всі вони стали вчителями.

2-й учень. В.О. Сухомлинський навчався семирічній школі, де був найкращим учнем. Після закінчення вступив до Кременчуцького педагогічного інституту  і сімнадцятирічним юнаком розпочав свою педагогічну роботу. В школі він викладає українську мову і літературу. Згодом вступає до Полтавського педагогічного інституту, який закінчує за два роки.

3-й учень. У 1941 році був призваний до лав Радянської Армії та був учасником війни. У 1942 році був тяжко поранений . Навесні 1944 року повертається ло України, на свою Батьківщину, в Онуфріївський район. Стає директором Павлиської середньої школи . Цією школою він керував до кінця свого життя.

4-й учень. Саме в ці роки він написав свої найкращі книжки, статті, художні твори для дітей, які сповнені любов’ю до природи, до рідного краю, до людей. Не раз був нагороджений орденами і медалями за плідну працю.

5-й учень. 2 вересня 1970 року перестало битися серце В.О. Сухомлинського. Він прожив 52 роки. Але за своє коротке життя написав близько 50 книг, 500 статей, 1500 казок для дітей, 818 друкованих праць.

Вчитель. Його твори заставляють нас замислитися над питаннями. Вчать реагувати нам вчинки героїв. Мабуть, саме тому більшість його творів на морально-етичні теми, якими він спонукає нас до самостійних роздумів, оцінок, висновків.

Казки В.О. Сухомлинського допомагають  краще  пояснити дітям  події, явища, які вони спостерігали, викликають інтерес до них та змушують замислитись над вчинками, поведінкою.

В своїх оповіданнях про природу В.О. Сухомлинський закликає нас не тільки уважно придивитися до навколишньої дійсності, милуватися красою природи, а й вчить розуміти взаємозв’язки і взаємозалежність в природі. Заохочує пізнати про життя тварин, рослин, птахів, обережно ставитись до природи.

Творчість В.О. Сухомлинського різноманітна. Він писав про природу, про стосунки між людьми, закликав берегти рідну природу. Бути добрими, не байдужими до чужого горя. 

2.     Гра «Згадай своє почуття»

-Що ви відчували читаючи твори В.О. Сухомлинського?

1-й учень. Читаючи оповідання «Струмок» я уявив свою першу зустріч з ним. Мені здалося, що він живий, я хотів зупинити його рукою, але струмок не зупинявся і біг далі, весело про щось наспівуючи.

2-й учень. Згадуючи оповідання про квіти, кущі, трави, мене здивували квіти у моєму садку. Я їх пестила, співала їм колискові пісні, а вони хилили до мене свої голівки і ніжно шепотіли свої казочки.

3-й учень  Я прочитала оповідання «Ледача подушка». Воно викликало в мене почуття сорому. Я намагаюся бути не схожою на Ярину.

4-й учень. Згадуючи твір «Сніжинка», я відчуваю як падають вони холодні на моє лице, мов білі мурашки. Потім зникають. Я їх знову ловлю на долоньки, щоб подарувати матусі.

3.     Малюнкове зображення твору. (Діти описують словами малюнки, які вони створили б за змістом прочитаного, починаючи словами «Я намалював би такий малюнок…».

Вчитель. Не залишали байдужими твори В.О. Сухомлинського й художників. І вони намалювали ілюстрації до його творів. Зараз ми їх розглянемо. (Галерея ілюстрацій і малюнків до творів В.О. Сухомлинського. Розглядання та коментування деяких).

4.     Читання та обговорення творів В.О. Сухомлинського. Визначення поняття «добра справа», «добрий вчинок», «добра людина».

- А що таке добро?

- За словником добро – це гарні і корисні справи, які можна робити на благо людей.

А) Читання творів «Протоптали стежку», «Суниці для Наталі», «Дівчинка і суничка»,  «У кого радість, а в кого горе», «Через потік». 

- Яку добру справу вчинили діти?

- А як би ви вчинили?

Вчитель. Людина ніколи не повинна зупинятись творити добро. Ви у своєму житті ще зробите дуже багато добра.

Б) Гра «Якщо ти добра людина, то повинен…»

Умова гри. Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.

1.Допомагати мамі мити посуд.

2.Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить.

3.Прощати помилки іншим.

4.Берегти рідну природу та охороняти її.

5.Шанувати працю інших людей

6.Галасувати, коли хтось відпочиває.

7.Бути вихованою, стриманою

8.Обманювати, хвалитися.

9.Насміхатись з чужого горя.

10.Добре вчитися, багато читати.

11.Не слухати батьків.

12.Допомагати друзям у біді.

13.Ділитися тим, що в тебе є.

14.Ображати інших.

15.Захищати слабкого.

16.Спати на уроках.

17.Красти.

18.Любити своїх батьків.

- Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.

В) Творча робота «Квітка доброти»

(На кожній пелюстці написати риси характеру, притаманні добрій людині)

Г) Вправа «Доповни слово»

- А тепер давайте разом з вами складемо вірш про те, яким треба бути у житті. Останнє слово кожного другого рядка ви добиратимете в риму самостійно.

Щедро ллє проміння сонце

У твоє й моє (віконце).

Щоб в теплі ми виростали

Й світло людям (дарували).

Й де ми в світі не були,

Щоб завжди любов (несли),

Щастя, радість і тепло,

Щоб чудово всім (було).

В світ прийшли ми: я і ти -

Для любові й (доброти)!

Будь привітним і прихильним,

Добрим, лагідним і (сильним).

Вчися правдою прожити,

Теплим словом вмій (зігріти).

Вчись завжди допомагати

І людині (співчувати).

І старайся так прожити,

Щоб як сонечко (світити)!

І в душі завжди нести

Теплий промінь (доброти)!

 

Вчитель. Василь Олександрович Сухомлинський любив дітей і написав для них багато цікавих казок: про ласкаве сонечко і м’яку зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. В його казках переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику  прекрасну Батьківщину. В.О. Сухомлинський говорив: «Казки – це свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови».

 

V. Закріплення набутих знань

А) Гра «Моя майбутня професія».

Умови гри. Діти сидять по колу, передають один одному м’яч. В кого м’яч, той розповідає ким він буде в майбутньому і що доброго робитиме.

 

Б) Вправа «Закінчте вислів»

Гостре словечко коле ….

А добре слово допомагає…

В) Робота над текстом В.О. Сухомлинського «Добре слово». (Слухання тексту).

- Що сталося з дівчинкою?

- Що приносили родичі Олі?

- Що принесла бабуся?

- Чи допомогло це дівчинці стати здоровою?

- Хто ще завітав до Олі?

- Що принесла бабуся?

- Чого ж не вистачало Олі? (Доброго слова)

Вчитель. Іноді вистачає лише доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно та радісно, допомогти у біді.  Недарма в народі кажуть: «Слово -лікує, слово – ранить».

-         А тепер напишіть добрі слова один одному. Щоб від ваших слів стало приємно та радісно. У своєму серці віднайдіть чарівне слово одне одному.

(Діти на сердечках пишуть добрі слова і дарують один одному).

VI. Підсумок уроку

Вчитель. У кожної людини є її Ангел-охоронець, який охороняє нас від біди. Якщо людина робить добрі справи Ангел радіє, а злі – плаче, тужить, втрачає свої сили.

Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у тяжкі дні.

Робіть добро і пам’ятайте, що ми люди!

Цей світ, як казка, як безмежне диво!

Захоплює, дивує, кличе ввись.

Життя чарівне, я така щаслива,

І ти, до цього світу придивись.

В душі одразу сонечко засяє

І забринить проміння доброти,

Бо світ нас всіх, як мати пригортає,

Лиш серденько відкрий до світла, ти!

Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить.

В очах її любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить!

Вчитель.  Тож творіть добро і вам відповідатимуть любов’ю і щедрістю.